Klizač aleksandar fadeev: biografija i postignuća

Muško pojedinačno umjetničko klizanje u Rusiji i SSSR-u ima dugu povijest sportskih pobjeda. Čast zemlje svojedobno su branili sportaši kao što su Nikolaj Panin-Kolomenkin, Sergej Četveroukhin, Igor Bobrin, Aleksandar Fadejev, Viktor Petrenko, Aleksej Urmanov, Ilja Kulik, Aleksej Jagudin, Jevgenij Plushenko-to su samo najveća imena domaćih klizača. Nisu svi od navedenog imaju Olimpijske nagrade - na primjer, Aleksandar Fadeev na Olimpijskim igrama zauzeo je sedmo i četvero mjesto, dao je veliki doprinos razvoju sporta i osvojio mnoge nagrade.

Biografija klizača Aleksandra Fadeeva

Budući svjetski prvak rođen je u gradu Kazanu, glavnom gradu Republike Tatarstan 1964. godine. U istom je gradu prvi put stao na klizaljke (to se dogodilo na klizalištu u parku Gorki). Tamo je malog Sashu primijetio trener Genadij Sergejevič Tarasov i pozvao dječaka da se bavi umjetničkim klizanjem.

Uspjeh nije dugo čekao-Aleksandar je osvojio naslov Svjetskog juniorskog prvaka. Talentiranog mladića primijetio je poznati trener Stanislav Zhuk (njegova fotografija predstavljena je u nastavku) i doveo ga u glavni grad.

Stanislav Zhuk

Karijera u Moskvi

Trenirajući s bubom, Aleksandar je naučio izvoditi kaskade trostrukih skokova, koji su se u to vrijeme smatrali vrlo teškim. Primjerice, bio je jedan od prvih koji je zajedno izveo salhov i ovčji kaput u tri okreta. Također Aleksandar Vladimirovič Fadeev se smatra prvim sportašem koji je riskirao skok od četiri okreta.

Na natjecanju za Svjetsko prvenstvo 1983. godine Fadeev je otišao na četverostruki ovčji kaput i, unatoč pogrešci, izveo ga. Veliki broj složenih tehničkih elemenata odlikovao se slobodnim klizanjem sezone 1982/83 na glazbu "Balade za Adeline". Program je uključivao takve složene skokove kao četverostruki ovčji kaput, trostruku osovinu zajedno s lrugim skokom, najteži element-trostruki Lutz, trostruki ovčji kaput, kombinaciju dvostruke osovine, oilera i ovčjeg kaputa u tri okreta. Ovim programom Aleksanlr Fadeev bio je izvan konkurencije na prvenstvu SSSR-a i osvojio je prvu medalju Europskog prvenstva (bila je to Bronca).

Fadeev Aleksandar osobni život

Fadeev je postao svjetski prvak u sezoni 84/85. Natjecanje se održalo u glavnom gradu Japana-gradu Tokiju. Klizač nije samo osvojio zlato - bio je prvi u sva tri programa (obvezni komadi, kratki i slobodni). Također je pokazao visoke tehničke vještine, nepogrešivo skačući kaskadu trostruke osovine i ovčjeg kaputa u dva okreta i trostrukog Lutza i ovčjeg kaputa. Šest sudaca ocijenilo je Aleksandrovu tehniku 5.9 bodova, što je prema starom sustavu gotovo najviše postignuće.

Suradnja sa Stanislavom Leonovičem

Aleksandar nije dobro proveo sezonu 85/86 (postao je tek treći na Europskom prvenstvu i nije uspio obraniti naslov svjetskog prvaka - osvojio je i broncu).

• Klizač Aleksandar Fadejev započeo je sljedeću sezonu već pod vodstvom Stanislava Leonoviča. Ponovno je bio pobjednik Europskog prvenstva 1987. godine i zaradio tri maksimalne ocjene: 6.0 (prema starom sustavu ocjenjivanja).

Aleksandar Fadejev klizač

Program "Noć na ćelavoj planini"

Ovaj je program možda jedan od najpoznatijih u izvedbi Aleksandra. Koreografkinja Marina Olegovna Zueva režirala ju je u sezoni 88/89. Zueva je željela promijeniti Aleksandrov stil klizanja. Za besplatni program odabrao sam djelo skladatelja Modesta Musorgskog "Noć na ćelavoj planini".

Osim činjenice da je Fadeev bio vrlo umjetnički, pokazao je i najjaču tehniku. Dakle, na Europskom prvenstvu 1989 u Birminghamu je Aleksandar apsolutno čisto izveo sve trostruke skokove (bilo ih je osam u slobodnom klizanju). Suci su bili zaprepašteni njegovim klizanjem i dobio je četiri najviše ocjene 6.0. Naravno, Aleksandar Fadeev postao je prvak ovih natjecanja (ovo mu je bio četvrti naslov europskog prvaka).

Koja je mjesta Aleksandar zauzeo na natjecanjima prikazana je na donjoj slici.

Fadeev Aleksandar Vladimirovič

Osobni život klizača Aleksandra Fadeeva

Devedesetih se svjetski prvak preselio u Ameriku. Preko oceana nastupao je na ledenim izložbama i natjecao se među profesionalcima.

Trenutno se bavi trenerskim aktivnostima. Aleksandrova supruga-Tsidel Fadeeva radi kao koreograf.

Zanimljivo je da se prvi poljubac olimpijskih prvaka i supružnika Ekaterine Gordeeve i Sergeja Grinkova dogodio zahvaljujući klizaču Aleksandru Fadeevu: prije novogodišnjih praznika pozvao ih je u kupalište, gdje je Sergej prvi put poljubio Ekaterinu. Sam Aleksandar u ovom se trenutku povukao u parnu sobu.